En dejlig dag

Mange kender sikkert Tove Krebs Langes streg fra hendes illustrationer til bøgerne om Bjørnen Bjørn og Anna og Lotte. I ”En dejlig dag” genkender man også hurtigt stregen: Bløde, runde figurer med flotte klare farver.
Bogen tager udgangspunkt i morgenen, hvor ”alle har travlt”, hvorefter vi følger fem forskellige personer og deres gøremål. Vi er i en børnehave, på en bondegård, i en legetøjsbutik, i skoven, i et køkken og historien samles til sidst til en fødselsdag.
Bogen henvender sig til de 2-4 årige. Illustrationerne er detaljerede og jo ældre barnet er, jo mere kan der tales om hvert billede. På den måde er bogen ikke blot en billedbog – det kan også være udgangspunkt for en masse fortællinger. Det er kun fantasien hos (op)læseren, der sætter grænser.