Mig og Dylan Walker

Malthe er 15 år og har mildt sagt svært ved at komme i kontakt med pigerne. Han beslutter sig for at udgive sig for at være bøsse, da han hører to piger i bussen tale om, at de gerne ville være ven med en bøsse. Når han til sommer begynder på efterskole, kan han begrave sin historie og møde ind med et enestående indblik i pigernes univers. Den beslutning kommer til at ændre Malthes liv på en måde, han ikke havde forestillet sig.
Malthe beskriver sig selv sådan: ikke pæn, ikke høj, ikke god til sport, ikke sjov, ikke god til guitar og til at synge. Derfor beslutter han, at han må tage drastiske midler i brug. Inspireret af hans fars grimme ven, som har en smuk kone, prøver Malthe at danse tango. Det var sådan, Folmer scorede sin kone – og i øvrigt "holder hende", som han kalder det.
Det er i starten ikke så nemt at få hul på historien for Malthe, for hvordan og hvornår fortæller man lige, at man er bøsse? Hans første skridt er at downloade et billede på mobilen af Dylan Walker, som han har hørt pigerne i klassen tale om. I Mig og Dylan Walker er Dylan Walker en skuespiller fra en tv-serie. Det er rent tilfældigt, at han deler navn med virkelighedens australske rugbyspiller. Forfatteren fandt navnet gennem en brainstorm med sine teenagedøtre.
Taktikken med mobilbilledet virker. Den bliver hjulpet på vej af, at Malthe får mulighed for at vejlede i nogle pigers valg af læbestift, og så ruller snebolden. Den kommende tid får Malthe prøvet alle stereotyperne omkring bøsser af: Han snakker med pigerne, spiser frugt til morgenmad og har meninger om tøj, kosmetik osv. Og det virker! Pigerne opsøger Malthe.
Det medfører også en række andre gode ændringer for Malthe. Han opdager, at pigerne er gode til skolearbejde, og med deres hjælp bliver hans engelske stile bedre. Han får mod og selvfølelse. På grund af sin nye rolle får Malthe øjnene op for nye ting. F.eks. hvor "uhørt seksuelt på grænsen til det pornografiske" en plakat er med Dylan Walker, hvor man kan se hans ene brystvorte. Drengene er også rimeligt ok med, at (de tror, at) Malthe er bøsse. Den første er naturligt nok hans bedste ven, Frede. Frede kommer lidt klodset fra start, men samler op og får vist sin støtte.
Den store forandring kommer, da Malthe hårdt presset springer ud på Facebook. Inden når han lige at ”afvenne” sine forældre og anden nærmeste familie, som han ikke har lyst til at delagtiggøre i løgnen. Efter to timer har han 58 likes og 34 kommentarer. Næste dag er tallet langt større. For en dreng, som ellers ikke får mange reaktioner på sine opslag, er det overvældende.
Den kommende tid udbygger Malthe sit dobbeltliv. Pigerne skal tro, at han er bøsse, og han skal derfor have to Dylan Walker-plakater hængende ved deres stadigt hyppigere besøg. Forældrene derimod må hverken tro, at han er bøsse eller få indsigt i hans mange pigebesøg for at undgå spørgsmål. Det holder naturligvis ikke i længden, og forældrene hører om deres søn gennem forældrene til en af klassekammeraterne. Selv om han forsøger at fortælle dem sandheden, tror de ikke på ham. De er kede af, at han ikke har delt sine tanker med dem, men er forstående og opmærksomme. "Vi er jo nødt til at acceptere, hvis der er nogle sider af dit liv, som du ikke har lyst til at dele med os lige nu," siger hans mor.
På dette tidspunkt mister Malthe kontrollen. Han taler om "Den Falske Malthe", som har taget magten. Da han finder et brev fra Louise på bunden af sin taske, indser han, at han må stoppe. Brevet er skrevet, før han fandt på sin løgn. Louise fortæller, hvor meget hun stoler på ham, og at hun er forelsket i ham. Det sidste er i høj grad gensidigt, men det med ærligheden har han sat over styr.
Malthe får æren af at holde talen til skoleafslutningen. Her lægger han kortene på bordet og gruer for reaktionen fra kammeraterne, lærerne, forældrene og ikke mindst fra Louise, som forlader salen straks efter talen. Malthe indser, at han må få tale med hende, for "hvis jeg gik hjem nu uden at gøre noget, ville historien ligesom aldrig rigtigt slutte. "En åben slutning”, som dansklærerne siger. Jeg hader den slags slutninger.” Han løber hjem til hende, og det ender med, at han kold og våd prøver at klatre op til Louises vindue, falder ned og bliver hjulpet indenfor i et varmt karbad af Louises forældre.
Louise kommer ind og kalder Malthe "sindssyg" på en måde, så han bliver glad. Våd er han naturligvis stadig, men han bliver varm, da Louise giver ham det første kys.
Det bliver altså en happy end for Malthe. Han bliver et helt menneske. Mig og Dylan Walker handler ikke om seksualitet men om (køns)roller. Malthe bliver interessant og endda attraktiv, da han kommer i kontakt med både sin maskuline og sin feminine side. Ingen af delene var han i bogens begyndelse.
Mig og Dylan Walker udstiller en stor del af de fordomme og forventninger, som hæfter sig på at være bøsse. Men heller ikke pigerne går fri; de beskrives med drengeøjne som overfladiske og alligevel interessante. Forældrenes og lærernes rummelighed bliver til en karikatur, når Malthe møder mere forståelse og interesse som bøsse end som hetero. Faktisk er det drengene, som får lov at være mest mangfoldige: Fra det-er-da-helt-op-til-dig til relativt overbærende og godmodigt drilleri.
Forlaget nævner selv de 12-13-årige som målgruppe. Jeg vil mene, man kan begynde lidt før, for jegfortælleren Malthes lidt naive syn på sin plan afspejles i teksten. Den mest eksplicitte scene indeholder det kys, Malthe får af Felix, som er fætter til en klassekammerat. Bogen kan sagtens læses i folkeskolens ældste klasser som udgangspunkt for en debat om kønsroller og synet på homoseksualitet.
Den skæve og skøre historie er fortalt i et levende sprog med en god dialog. Den kan anvendes både til fælles læsning, højtlæsning og frilæsning.
Skønlitteratur
Høst & Søn
Anne Sofie Hammer
206
Bjarne W. Andresen
5. februar 2016
Seneste anmeldelser


