Det er et fremragende koncept, Gads Forlag har her. Man får en række kortromaner, der alle rammer målgruppen: unge; på fremragende vis. Denne årgangs kortromaner har unge som hovedpersoner. Det er unge, der ikke lige har fundet en plads i deres eget liv, de har hverdagsproblemer i et genkendeligt miljø, og de søger at navigere så godt som muligt i det usikre ungdomsliv. Hos dem alle indfinder der sig et vendepunkt. Et vendepunkt, hvor de har et afgørende valg. Vil de selv styre deres liv, eller vil de blive grebet af strømmen?

Serien har været der siden 2022 med forskellige overskrifter: Årgang 2022: Hemmeligheder, Årgang 2023: Uskyld, Årgang 2024 Forvandling og nu er det Årgang 2025: Vendepunkt.

Årgang 2025 er en serie kortromaner, hvor Martha Flyvholm Tode, Sanne Munk Jensen, Kristina Aamand og Camilla Wandahl alle har skrevet med afsæt i dette års tema: Vendepunkt. Udover de kendte og etablerede forfatteres kortromaner er der også (som de foregående år) en samling noveller, hvor nye forfattere får ord og plads. Her i 2025 er det Bine Meier, Chaga Signe, Emma Gade, Katrine Skovgaard, Mette Skot Perchke, Michala Elk, Niklas Kahr Rasmussen, Pernille Bønløkke Toustrup, Sine Rosholm og Sofie Rasch.

Det er et fremragende koncept, Gads Forlag har her. Man får en række kortromaner, der alle rammer målgruppen: unge; på fremragende vis. Denne årgangs kortromaner har unge som hovedpersoner. Det er unge, der ikke lige har fundet en plads i deres eget liv, de har hverdagsproblemer i et genkendeligt miljø, og de søger at navigere så godt som muligt i det usikre ungdomsliv. Hos dem alle indfinder der sig et vendepunkt. Et vendepunkt, hvor de har et afgørende valg. Vil de selv styre deres liv, eller vil de blive grebet af strømmen?

Martha Flyvholm Tode skriver i Best Life om efterskolelever og digitale overgreb i et spil, der hedder Best Life. Her begynder romanen, da August ankommer til Efterskolen: Alle lader til at have pakket mere end mig. Forældre og elever bærer helspejle, tæpper, pyntepuder, musikinstrumenter, lyskæder, sammenrullede plakater og planter hen over gårdspladsen. Selv har jeg bare fulgt pakkelisten. På den måde fylder mit gamle liv ikke mere end en sportstaske og to blå IKEA-poser.

Kristina Aamands kortroman hedder Fordi jeg siger det. Her er det gymnasiepigen Rosa, hvis liv falder fra hinanden, da hendes mor får konstateret kræft:  Jeg går ned i køkkenet, hvor min mor sidder ved køkkenbordet og arbejder ved sin computer. I hendes webshop, Isoldes, kan man købe kakao fra Peru, som åbner hjertet og renser chakraerne, drømmefangere, orakelkort og krystaller, som virker mod alt. Undtagen skoletræthed. Tro mig, jeg har forsøgt.

Camilla Wandahls roman hedder I nat hænger himlen lavt. Atlas vil være kunstner, han vil søge ind på en kunstskole i Firenze, men kan han forlade sin selvmordstruede søster Mo? Og hvor længe kan han finde sig i moderens liv, der er præget af en skilsmisse, flytning og megen skyld. Atlas forbereder sig til kunstskolen, mens han overvejer, om han vil søge ind: Kullet kradser hen over papiret. Jeg arbejder hurtigt og koncentreret for at få de grundlæggende linjer på plads, inden modellen skifter stilling. Kullet er nødt til at bevæge sig over hele papirer for at fange så meget bevægelse som muligt.

Og så er der Sanne Munk Jensen med The Ghost Father. Her er Huberts far netop blevet fundet død ude på gaden. Faderen var ikke en del af Huberts liv, men pludselig viser det sig, at faderen havde et liv, som Hubert slet ikke var bekendt med: Far havde åbenbart lejet et værelse ud til en eller anden yngre, forvirret mand, der hedder Frej. Det var ham, der fandt far ude på gaden, og også ham, der ringede til mig i morgen. Jeg var kodet ind som nødkontakt på fars telefon under navnet Hubert Søn

Novellesamlingen med de nye og kommende forfattere har korte noveller, der med titlerne: Silhuet, Rice Crackers, Paillethjerte, Destination: Ukendt, Natsommerfugl, Bag døren, Hestehuller, Ham den gule Minon, Skotricket og Vennepunkt alle lover godt for de nye forfatteres forfatterliv. Forfatterne her er alle dimittender fra Manuskriptskolen for børnefiktion. De skal nok klare sig. Måske bliver denne udgivelse et vendepunkt for dem.

Årgang 2025 har her fire gode kortromaner til danskundervisningen i folkeskolens 7 10. klasse. Vendepunkt er et tema, der rammer alle, og her er tematikken vist i kortromaner, der med afsæt i hverdagsliv og genkendelige miljøer vil være relevant læsning for alle unge.

P.S. Og kortromaner? Ja, de er korte. Alle bøgerne er i et A-5 format med 18 gange 14 centimeter. De er på 80 85 sider, og de er (i modsætning til de mange billedromaner, der også kan være god læsning) helt uden illustrationer. Det kan også være godt.

Skønlitteratur
Gad
Sanne Munk Jensen, Martha Flyvbjerg Tode, Camilla Wandahl, Kristina Aamand m.fl
80
Bodil Christensen
9. januar 2025

Seneste anmeldelser

Du larmer!
Skønlitteratur
Imens jeg elsker dig
Skønlitteratur
-->