I kamp for klimaet – en klimakrimi for unge.

Signe er ikke en helt almindelig gymnasiepige. Da Greta Thunberg gav sin berømte How dare you-tale i New York, tændte det noget i Signe. Hun tog stilling. Gik i clinch med sine forældre og deres flyrejsevaner. Hun blev veganer, og hun går nu all in i kampen for at skabe opmærksomhed om klimasagen sammen med ligesindede i Kampklare Klimatosser. Signes lillesøster forsøger at iscenesætte sig selv med videoer om make-up og tøj, men Signe vil noget andet med sine vlogs. De skal få folk til at vågne op, tage stilling og gøre noget!

På en tur med forskningsskibet Isbjørnen, som Signe og hendes gymnasieklasse har vundet, beslutter hun, at den næste vlog skal optages på skibet, og at den skal være lidt udover det sædvanlige. På sin nøgne krop skriver hun og veninden Katrine derfor forskellige alvorlige budskaber om klimaforandringerne, og da Katrine er kvart grønlænder, får de også lige sagt et par ord om den grønlandske løsrivelseskamp. Et par modige piger! Og med budskaber, som ikke falder i god jord hos alle.

På sejlturen og senere, da de ankommer til Grønland, udsættes Signe for alvorlige anonyme trusler, og hun og en gruppe venner fra klassen forsøger at finde ud af, hvem der står bag. Først efter en række skræmmende hændelser både på skibet og på indlandsisen, som blandt andet byder på et møde med en isbjørn, løses mysteriet og brikkerne falder på plads.

I sort på isen er en spændende bog. Handlingen skrider hurtigt fremad, selvom forfatteren også tager sig tid til at give læseren forskellige faktuelle forklaringer og informationer undervejs. Ole Rosenstand Svidt har lagt et stort arbejde i sin research af de emner, han inddrager i romanen. Han har blandt andet sejlet med Søværnet samt besøgt Nuuk og været på den grønlandske indlandsis. Denne research formidles på en vellykket måde, og jeg tror, at bogen både vil underholde, oplyse og gøre indtryk på mange unge læsere.

Udover et spændende plot og et ekstra spot på den klimapolitiske bevidsthed blandt unge optræder andre velkendte ungdomstemaer som forelskelse, venskaber, familierelationer og sociale medier også i bogen. Temaer, som mange unge har mulighed for at spejle sig i.

Romanen kan indgå i et tematisk arbejde fx om unge rollemodeller eller om klimakampen samt være et godt bud for den unge læser fra ca.14-15 år, som efterspørger en spændende roman, der tager afsæt i reelle og virkeligsnære temaer og problemstillinger.


Anmeldelsen har også været bragt i LæringsCentret.

Skønlitteratur
Byens Forlag
Ole Rosenstand Svidt
260
Merete Jørgensen
27. januar 2025

Seneste anmeldelser

Den sidste sabeltiger
Skønlitteratur
Gunnars rekordbog
Skønlitteratur
Teselskabet i skoven
Skønlitteratur
-->