TINA BRANDT
Pædagog og tidligere daginstitutionsleder. Forfatter, oplægsholder. Familierådgiver
TINA BRANDT
Pædagog og tidligere daginstitutionsleder. Forfatter, oplægsholder. Familierådgiver
Send en uforpligtende forespørgsel
Tina har i alle sine år som pædagog og leder arbejdet med kommunikation og anerkendende praksis. Tina er optaget af at små og store mennesker skal have det godt. Børn går i skole og daginstitution i tusindvis af timer, og de kan ikke sige op.
Relationskompetence er ikke noget vi er født med eller ikke. Det er konkrete ord og handlinger, som vi kan øve os på, og som rigtigt mange fagprofessionelle allerede praktiserer.
Når vi fokuserer på relationskompetent praksis, forstørrer vi alle de ord og handlinger som voksne præsenterer børnene for, som bidrager positivt til børnenes trivsel og udvikling. Men de fagprofessionelle skal også trives for at være i stand til at handle relationskompetent. Vi skal derfor også have fokus på de betingelser der har betydning for at de fagprofessionelle kan være den bedste udgave af sig selv. Herunder ledelse, (efter)uddannelse, styring og struktur.
Alle Tinas oplæg aktiverer tilhørerne med øvelser, refleksioner og relevante brain-breaks.
Tina tilbyder oplæg om relationskompetent praksis, skæld-ud og forældresamarbejde.
Tina holder også oplæg for forældre i daginstitution, skole, eller fritidstilbud. I kan få tilpasset oplæg eller workshop til jeres behov.
Foredrag
Oplæg til pædagogisk personale
Med afsæt i Louise Klinges forskning og vores fælles bog Pædagogens relationskompetence - Kendetegn og betingelser vil jeg formidle viden og inspiration om relationskompetent praksis. Det vil handle om forskningsbaseret viden om relationers betydning for trivsel og udvikling, kendetegn ved relationskompetent praksis og forudsætninger for at fagprofessionelle kan agere professionelt relationskompetent i hverdagen.
Oplægget vil vekselvirke mellem øvelser, refleksioner og oplæg fra mig og kredse om, hvordan vi som pædagogisk personale kan træffe valg i vores dagligdag, som giver udviklingsstøttende relationer på alle niveauer, gode betingelser på stuen,skolen, i institutionen, i forholdet til kolleger og til forældre. Jeg vil med stor ydmyghed for den komplekse hverdag, de fagprofessionelle står i, give eksempler hentet fra dagligdagen i min egen og andres praksis. Og forhåbentlig får vi både smilet og måske endda grinet lidt, når vi genkender os selv. Det er så vigtigt at være gode ved os selv, også når proppen ryger af engang imellem. Som Louise siger: Ingen handler relationskompetent altid men alle gør det engang imellem. Det skal vi have talt op.
Mange af pointerne vil ikke være nye for dygtige fagprofessionelle, men medvirke til, at man bliver mere bevidst kompetent. Og får et fælles og konkret sprog for den praksis, der bidrager til børn og voksnes trivsel og udvikling.
Længere forløb for hele personalegruppen eller fx alle medhjælpere
Kom i dybden og få et fælles sprog for den professionelle relationskompetence, og bliv mere bevidst kompetent.
Book fx fire moduler med cases, videoer, refleksioner, analyser, øvelser og vidensoplæg:
- Generelt oplæg om relationens betydning og bestanddele evt. med forumteater
- Veje til mindre skældud
- Fem kendetegn ved relationskompetent praksis
- Betingelser for at kunne handle relationskompetent
Oplæg og workshop
Få et fælles sprog for den professionelle relationskompetence, bliv mere bevidst kompetent og massér det nye sprog ind med øvelser, leg, analyse og spil.
Få mere viden om:
- Relationens bestanddele og betydning
- fem kendetegn ved relationskompetent praksis
- Betingelser for at kunne handle relationskompetent
Oplæg til forældre
Forstå dit barns adfærd bedre og få veje til en hverdag med færre konflikter.
Få viden og redskaber til:
- veje til mindre skældud
- at hjælpe dig selv og dit barn henimod gode vaner
- at forstå dit barns adfærd
- en hverdag med færre konflikter og mere nærvær